Bugun...
Reklam
Reklam
Ölen Rus diplomat Karlov, Kore Yarımadası için ne ifade ediyor?

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Türkiye’de bir suikaste kurban giden Rus Büyükelçi Adrei Karlov’un ölümü Türkiye merkezli Orta Doğu’daki siyasi dengeleri etkilerken, Kore Yarımadası da bundan nasibini aldı. Peki ölen diplomat Karlov, Kore Yarımadası için en ifade ediyordu?

1979 yılında Sovyetlerin Kuzey Kore’deki Büyükelçiğinde göre başlayan Karlov, 5 yıl boyunca burada kaldı. 1984 yılında merkeze geri dönen Karlov, 2 yıl sonra tekrar Pyongyang’a geri döndü. Sovyetlerin yıkıldığı 1991 yılına kadar Kuzey Kore’de kaldı. Sovyetler dağıldıktan sonra yenilenen Diplomasi Akademisi’nden mezun olan Karlov 1992’de, bu kez Güney Kore’ye atandı. Rusya ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde aktif görev alan diplomat, çok iyi Korecesi ile de dikkat çekiyordu.

1997 ila 2001 yılları arasında merkezde bulunan Karlov, 11 Eylül saldırılarından bir kaç ay önce tekrar Kuzey Kore’ye gönderildi. Fakat bu kez ‘Büyükelçi’ sıfatı ile. Karlov’un, Sovyetlerin dağılmasında sonra Çin’e yaklaşan Kuzey Kore’nin tekrar Rusya’ya çekmekte uğraşları oldu. Öyle ki, 2006 yılındaki ilk nükleer testi Rusya 2 saat önceden haberdar olmuşken, Çin’e ancak 20 dakika sonra bildirilmişti. Bush dönemindeki ABD’nin ‘Güney Kore’dense, Nükleer Silahlı Kuzey Kore’ vizyonlu revize edilmiş Uzak Doğu politikasının akim kalmasın da Karlov’un da etkileri olmuştu.

Uzak Doğu’daki 6’lı görüşmelerde Rusya temsilciliği de yapan Karlov, genelde Kuzey Doğu Asya’da barış ortamını devam ettirilmesinden yana olmuştu. 2006 yılında Kuzey Kore görevi biten Karlov, merkezde de bölge politikalarına yön vermişti. O yıllarda da Güney Kore medyasının dikkatini üzerine çeken Karlov, Koreliler tarafından hep pozitif yorumlar almıştı. Bir çok Kuzey Kore uzmanı, tecrübelerinden dolayı Karlov gibi bir diplomatın bu ölümünden müteessir vaziyette.Bu yazı 2456 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI