Bugun...
Sakızla yola çıkıp trilyonlara ulaşan Lotte'nin ilginç hikâyesi

Gazi Felek Kore Gazisi
gazifelek@gmail.com
facebook-paylas
 


Koreli şirketlerin benzer hayat öyküleri var. 1950’lerde savaştan yeni çıkmış tüm şirketler yokluğu iliklerine kadar hissetmiş olmanın verdiği duyguyla hareket etmiş. Bir an önce toparlanmak için canla başla çalışarak ülkelerini ekonomik yönden müreffeh seviyeye kendi markalarını da dünya markası yapmayı başarmışlar.

Güney Kore’de doğup büyüyen Shin Kyuk-ho, Japonya’nın 1945 yılında Kore’den geri çekilmesi ile Japonya’ya geçer. Sakız üretimi ile başladığı ticaret hayatına büyük bir gıda üreticisi olarak devam eder. Japonya ile Güney Kore arasında 1966 yılında yeniden diplomatik ilişkilerin başlaması üzerine tekrar Kore’ye yatırıma gelen Shin, işlerini Güney Kore’de büyütmeye devam eder. 1967 yılına kadar küçük bir işletmeyken şirket haline dönüşür.

Lotte'nin sakızlarını 1960'lı yıllarda dağıtan bir toptancı
1960'lı yıllarda Lotte sakızlarını dağıtan bir toptancı

Shin Kyuk-ho şirketine Lotte Şekerleme ismini verir. Şirketin merkezi Japonya olsa da bütün gelirleri ve işleri Güney Kore’dedir. Lotte ismi Alman yazar Goethe’nin  “Genç Wert’in Acıları” eserindeki kahramanlarından esinlenir. Shin Kyuk-ho’nun şirketine ismini verecek kadar etkilendiği hikâyeye gelince: Werther, soylu bir ailenin kızı Lotte’ye âşık olur. Lotte de kayıtsız değildir ama Albert’le nişanlıdır ve verilen sözler, ahlaki değerler önemlidir. Lotte, Albert ile evlenir. Lotte, bir daha görüşmemeleri gerektiğini bildirir genç adama. Werther’in bu acıya dayanamaz ve Lotte’ye bir mektup yazar ve yaşamına son verir. Japonya’da lise eğitimini tamamlayıp Japon bir kızla evlenip şirketin başına geçen birinin böyle bir olayda çok etkilenmesi ilginç geldiği için eserin içeriğinden bahsetmeden geçmek olmazdı. 

lotte_logo
Lotte'nin logosu

Tekrar sakız hikâyesine dönecek olursak; sakız imparatoru şekerleme, sakızlarını çeşitlendirerek (doğal, naneli, meyveli) sakız pazarında payını artırır. Borsada hisseleri işlem görmeye başlar. Sakızın yanında içecek ve gıda sektörüne girerek pazar alanını genişletir.

1986-1988 Seul’da yapılan Asya Olimpiyat Oyunları’nın resmi sponsoru ve tedarikçisi olur.Yemek ve dondurma işine de el atar. 1998 yılında Seul’ de ilk Lotte Mart alışveriş mağazasını açar. Zamanla diğer şehirlerde de şube açmaya başlar. Ama yıllar geçse de sakız işini hiç bırakmaz. 2000’li yıllarda Xylitol marka sakızıyla 1 trilyon gelir elde eder.

xy
Lotte'nin Xylitol marka sakızları

1989 yılında açtığı Lotte World lunaparkı, dünyanın en büyük kapalı lunapark olarak Guinness Dünya Rekoru kitabına girer.

2004 yılında ilk yurtdışı şubesini Hindistan’da açar. Özellikle 2010 yılı Koreli dev için küresel açılım yılı olur. Otel ve alışveriş mağazası olarak Japonya, Amerika, Çin, Endonezya, Vietnam, Malezya, Filipinler, Pakistan ve diğer güneydoğu Asya ülkelerinde şube açar. Mağazalarda kendi markasıyla her türlü sakız, şekerleme, bisküvi, çikolata, hamur işleri, dondurma üretim ve satışı yapılır.

2011 yılında Han nehri kenarında inşaatına başlanan Lotte World Tower, Aralık 2015 tarihinde tamamlanarak Güney Kore’nin en yüksek binası unvanını alır. 555 metre yüksekliğinde ve 123 katlı binanın 117.katında yerli ve yabancı turistler için Seul şehrini tepeden seyretme imkânı bulunmakta.

Lotte Group 2015 sonu itibariyle 81 yerli şirketten oluşan Güney Kore’nin en büyük beşinci aile şirketidir. Asya’da ilk 10’a ve dünya ise ilk 500 şirket arasına girmeyi başaran Lotte Grubu’n içerisinde gıda perakendeden petrokimyaya, inşaattan otelciliğe birçok sektör yer alır. 

20480201501_84510bb7d9_z
Lotte Tower, inşaatının tamamlanmasından bir kaç ay önceki hali

Ünlü sakız devinin Kore’de başlattığı orijinal bir uygulama ve pazarlama stratejisinden bahsetmesek hikâyenin bir yanı eksik kalır. “Pepero Günü”. Bu özel gün 14 Şubat Sevgililer Günü’ne benziyor. Her yıl 11 Kasım’da (11.11) herkes birbirine uzun boylu, zayıf, ince formda kalma umuduyla Pepero adını verdikleri çikolatalı çubuk krakeri alıp hediye eder. Bizdeki bayramlar gibi 11 Kasım’da Kore’deki tüm market girişi ve vitrinlerini özel süslenmiş Peperolar ve hediyelik çikolata paketleri kaplar.

10529379034_94a52df859_z
Bir kaç pepero örneği

Lotte bunu teşvik etmek için 11 Kasım’ı Pepero Günü ilan eder. Gençler ve öğrenciler arasında önemsenen Pepero günü orta yaş ve üstünde bunun bir pazarlama stratejisi olduğu ve kalorisi yüksek çikolatalı çubuk krakerin sağlık açısından da yararlı olmadığı için sıcak bakılmaz.

Son zamanlarda şirketle alakalı basında çıkan haberlere göre Kore’nin bu dev şirketinden kardeş kavgası var. Büyük kardeşle küçük kardeşin yönetimdeki anlaşmazlıkları söz konusu görünüyor. Şirketin kurucusu olan Shin Kyuk-ho’ yu arkasına alan büyük oğul Shin Dong-ju, şirkette kendisine muhalif olan kardeşi Shin Dong-bin ve onu destekleyen diğer yönetim kurulu üyelerini yönetim kurulundan ihraç eder. Bunun üzerine şirket hissedarlarını arkasına alan küçük kardeş, 93 yaşındaki babasının sağlık durumunu göstererek hem abisini hem de babasını yönetimden uzaklaştırır.

Baba Shin, küçük oğlunun hem hukuki olarak hem de ailevi değerlerine ters hareket ettiği için büyük oğlunun yanında olduğunu söyler. Bu gelişmeler üzerime, küçük oğul Shin Dong-bin Kore’ye geri döner. Bir basın açıklama yaparak, aile içinde fikir ayrılıkları olsa da, Lotte Grup’un yönetiminde bir sorun olmadığını söyler. Şimdilik tartışma kapanmış gibi görünse de şirket Japonya ve Kore diye ikiye bölüneceği ve Lotte Japonya’yı küçük kardeş, Lotte Kore’yi büyük kardeş alacağı yönünde Kore ve Japon medyasında haber ve yorumlar yapılıyor.

Türkiye’de Lotte şekerlemenin hikâyesine benzer Ülker grubun başarı öyküsü mevcuttur. Ancak Koreli dev şirket gibi diğer alanlara da yatırım yapmayıp sadece gıda sektöründe Türkiye’nin bir numarası olmuştur. Büyük alışveriş mağazaları yerine Ülker ürünlerinin olduğu küçük Marketler açmıştır. Yabancı bazı çikolata ve dondurma markalarını bünyesine katarak uluslararası marka değerini artırmıştır.

Sonuç mu? Sadece bir ürüne değil her alanda yatırım yaparak dünya markası olunduğunu bir kez daha gördük. Şirketin menfaati ülke menfaatinin önünde olduğu ve sadece kendi menfaatimizi düşündüğümüz sürece dünya markası olamayız ve dünyaya hükmedemeyiz.Bu yazı 3523 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Yunna Kim
17-03-2016 22:25:00

Siz adı geçen gibi Lotte Kore'nin büyük beşinci sirketler. Gençler simdi kadar bu sirket Japonyanın bir diye düşündüler çok. Lotte lunapark sadece iç ve dışda yeri beraber var için oynama daha sahip oldu. Öğrengiler piknık günü, odada yaptılar. Seulde var için gitmek konlay. Lotte marketler mahal daha var. Homeplus ve E-mart Seulda coç için yarışe deride kaldı. Lotteria; bir hamburger marka Korenin orijinal. Başka marka daha ucuz. Eski 'Pirinç Hamburger' sattı. Bu günlerde 'Acı Makarna Hamburger' ve 'Sadece Peynir Hamburger' satıyor. Insanlar arasında sevmek veya sevememek iki ayrılyor.

YORUM YAZ7 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI