Bugun...
Olimpiyatlar, Kore Yarımadası'nda 'Barış'a ne kadar katkı sağladı?

Gazi Felek Kore Gazisi
gazifelek@gmail.com
facebook-paylas
 


PyeongChang Olimpiyatları’nın “Barış Olimpiyatları” olarak tanımlayabiliriz. İki Kore sporcularının açılış töreninde birlikte yürümeleri ve ortak takım olarak bir kaç dalda birlikte oynamaları çok ümit verdi bizlere. Oyuncuların birbirlerine sarılmaları ve ortak tezahüratları barış duygusuna işaretti diyebiliriz. 2021 Asya Kış Olimpiyatları’na beraber katılacaklarını açıklamasın yola çıkarak, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları ile 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda da beraber yarışacağını ümit ettim açıkçası. Siyasi bir mesele olup ve devletlerin dengelerine göre hareket edilecek olmasına rağmen, şahsen Kore’nin bundan sonraki uluslararası organizasyon ve  yarışmalara ortak takımla katılacağını düşünüyorum.

Diğer konuşulan konu ise olimpiyat sonrası PyeongChang mekanlarının kullanımıyla alakalı. Devlet Başkanı Moon Jae-in, o mekanların kış sporları için bir eğitim üssü olacağını, Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı ve Gangwon Eyaleti ile istişarelerde bulunduklarını aktardı. 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için ülkeler, yarış alanını, kamp bölgesini eğitim amaçlı kullanabilir. Güney Kore’nin Çin’e yakın olduğundan dolayı kar yağışı olmayan ülkeler için güzel bir fırsat. Bunu federasyonlara önerebilir veya bunu yapmayı planlıyor da olabilirler. IOC’ye önerilerde de bulunabilir.

Başlıkta da belirttiğimiz olimpiyatların barışa katkısı olup olmayacağını, basına yansıyan haberler ve halkın yaklaşımından yola çıkarak cevaplamak isterim. Kapanış törenine katılmaya gelen Kuzey Kore Devlet Konseyi Üyesi Kim Yong-chol’un Kuzey’in ABD’yle diyalog kurmaya istekli olduğunu belli ettirmesi dikkat çekiciydi. Böylelikle Kuzey Kore potansiyel bir diplomatik adım atmış oldu. Ancak herhangi bir ön koşul sunup sunmadığı belli değil.

Açılış törenine katılan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeş Kim Yo-jong’un bizzat Pyongyang’da bir zirve teklifini iletmesi ayrı bir hamle olarak yorumlanabilir. Devlet Başkanı Moon da bu zirve konusunda çok istekli. Fakat ABD ile olan ilişkileri bu bağlamda nasıl dengeleyeceğini zaman gösterecek. ABD Başkanı Trump’un kızını kapanış törenine göndermesini, ABD’nin bir devlet politikası olarak yorumlanmamalı. Bu durum biraz da Güney Kore’nin ABD’yi ikna ikna etmesi ile gerçekleşti.

Bu olimpiyatlar Güney Kore kendi üzerine düşeni yaptı diyebiliriz. Gerginlikleri azaltmak için elinden geleni yaptı. Kuzey Kore de kendi imajını yumuşatmak ve uluslararası yaptırımları zayıflatmak istedi ve nispeten başarılı oldu. Bu iki taraflı yakınlaşma, atılan barış twitleri, samimi fotoğraf ve paylaşımlar Kore Yarımadası’ndaki gerginliği düşürmede etkili olduğunu söyleyebiliriz yani.

Tabi bu yumuşak hava bazı teorilerin de konuşulmasına ortam sağladı. Eğer ABD, Güney Kore Devlet Başkanı Moon’a destek çıkmaz ve yalnız bırakırsa, Güney Kore ABD yerine yeni müttefik aramaya başlar. Eğer kendi başına hareket etmek zorunda kalırsa Seul yönetimi, yeni müttefik olarak Çin’e yakınlaşması kaçınılmaz olabilir.

Olimpiyatlardan dolayı ve ertelenen Amerika-Güney Kore askeri tatbikatları ise 9-18 Mart tarihleri ​​arasında yapılması planlanıyor. Asıl o zaman belli olacak Kuzey Kore’nin ne kadar yumuşadığı. Eğer nükleer deney ve balistik füze denemelerine devam ederse, Moon’un barış için yaptığı çabaları boşa çıkabilir. Dananın kuyruğu yakında kopar. Barış sürecinin uzun süreceği kanaati yaygın ama yine de bir şey söylemek için henüz erken.

 

2018 Kış Olimpiyatları bitti haftaya yeni bir konu ve yeni bir yazıyla buluşmak üzere..Bu yazı 1469 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI