Bugun...
Korelilerin yeme alışkanlıkları nasıl?

Gazi Felek Kore Gazisi
gazifelek@gmail.com
facebook-paylas
 


Bu hafta Korelilerin yeme alışkanlıkları nasıl? Genelde evde mi yerler? İş çıkışı çalışanlarla birlikte yeme içme kültürü neden çok yaygın? Koreliler genelde yalnız mı yerler? Bu ve benzeri sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Kore ile ilgili yazıları kaleme alırken veya Kore’ye dair sorulara cevap ararken şuna dikkat etmeye çalışıyorum. Sadece gözlemlerime değil bazı resmî veriler, anket ve araştırma sonuçları vererek açıklamaya çalışıyorum. Diğer türlü sadece bilimsel bir dayanağı olmayan, kulaktan duyma yanlış veya eksik bilgilerin içerisine tamamen kendi duygularının hakim olduğu bir denemeden öteye bir yazı olur ki bu tür yazılar da sanal ortamda fazlasıyla var.

Kişi başına düşen gelir 34 bin dolar da olsa ülkelerde de işsizlik büyük problem. Eskiden Türkiye’de gündelik tarla veya bahçe işçisi alırken adamın hızlı yemek yemesine alıyormuş. Bu adam yemeğini hızlı yiyor, işini de hızlı yapar diye eskilerin bir kanaati varmış. Bu yöntemi Korelilere uygularsanız yanlış bir eleme yöntemi kullanmış olursunuz. Çünkü herkes yemeği çok hızlı yiyor. Çoğu zamandan kazanmak için tek başına ve hızlı bir şekilde yemek yiyor. Ancak bu şekilde yemenin yanlış ve sağlıksız olduğunun farkındalar.

Aşağıda ayrıntılı rakam ve oranlar vereceğim, fakat gerçekten Koreliler çok kızlı yemek yiyorlar. Anadolu’da bir tabir vardır; ‘Yavaş ol ardından atlı mı geliyor’ Bu ifade tam da onu karşılıyor. Yanlarında biz yavaş yavaş yeyince de rahat olun hocam, yavaş yavaş yiyebilirsiniz diyorlar. Genelde sulu yemekler ve makarna yerken şapır şupur ses  çıkarıyorlar ve tabağın dibinde kalan suyunu da kafaya dikiyorlar. Ses çıkararak yeme, lokmaları büyük alma, tası kafaya dikme gibi davranışları bizim kültüre göre ters gelse de saygı göstermek ve öyle kabul etmek gerek.

Kendi gözlemimizden sonra şimdi ise Gachon Üniversitesi’nden Lee Young-mi liderliğindeki beslenme uzmanı ekibin yaptığı bir araştırmaya bakalım. Gyeonggi Eyaleti ve Seul’deki 893 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada yalnız yemek yiyenlerin %70,4’ü yemeklerini 15 dakikada %8.7’si de yemeklerini beş dakikadan kısa sürede bitiriyormuş.

Yalnız değil de arkadaşlarıyla beraber yemek yiyen öğrencilerin %48,4’ü bir yemeği 15 ila 30 dakika arasında %19,2 oranında 30 dakikadan fazla yemeğe vakit ayırıyormuş. Beraber yemek yiyenlerin %14,3’ü 15 dakikadan az sürede yiyormuş. Doktorlara göre sağlıklı olan ise, yemekler için en az 15-20 dakikada yemek gerekir.

Tek başına yemek yerken kalori ve besin değerine pek dikkat etmiyorlar. Marketlerdeki ve seyyar satıcılarda ayaküstü yenilenler genellikle kalori, yağ ve karbonhidratlar açısından yüksek. Ayrıca tuzlu ve şekerli. Bunun dışında ise tercih edilen yemek yeme alışkanlıklarına bakacak olursak, %36,1 sokaklardaki seyyar lokantalarda, %19,1 mikrodalga, %13,3 makarna, sulu ve hazır yemekleri tercih ediyorlar.

İşte ve okulda yoğun rekabete maruz kaldıkları için yemeğe fazla zaman ayırmak istemiyorlar. Fakat uzmanlar yalnız yemeyi tercih edenlerin zamanla psikolojik sorunlar da yaşayabileceğine işaret ediyor. İnsanların sağlığı için yalnız yemenin kötü olduğunu önermektedir.

Bugün 10 Koreliden 6’sı günde en az bir yemek yiyor. Obezite, günde üç öğün yemek yiyenler arasında yalnızca %34,7 görülürken, üç öğün düzenli yiyenler için %24,9’a düşüyor.

Yapılan başka bir araştırmaya göre, 10 Koreliden biri her gün üç öğün yemek yiyor. Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı’na ait 20 bin yetişkinden toplanan 2013 ila 2015 yılları arasındaki sağlık verilerine göre, halkın %90’u kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini tek başına yiyor. Kadınlarda 10 kişiden 8 kişi, erkeklerde 7 kişiden 1 kişi, yemeklerini tek başına yiyor. Yaşlılarda bu oran, 65 yaş üstü kişilerde %25. Fakat Seul’de yaşayan yaşlılarda bu oran %76,5. Yani Seul’de yalnız başına yemek yiyenlerin oranı diğer şehirlere göre daha fazla.

İş arama siteleri Alba ve Job Search, Kore çapında bin 418 yetişkin hakkında ortak bir araştırma yapmış ve cevap verenlerin % 72’sinin öğle yemeğini tek başlarına ve çoğunlukla kendi kararları doğrultusunda yediğini bildirmiş. Sebeplere gelince, %41.6’sı yemeklerini basit tutmak için tek başına yemeyi tercih ettiğini, %16.8’i zamandan kazanmak için, %14’ü ise de biraz yalnız kalmak istediklerini söylemiş. Alba’daki bir yetkili, “Artık giderek daha fazla insan yalnız yaşıyor ve böylece yalnız yiyor” dedi. Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Salı günü 3 bin tüketiciye yapılan bir ankete göre, insanlar aile veya arkadaşlarıyla bu yıl aylık ortalama 14,8 kez, beraber yemek yemiş.

Kore’de dışarıda yemek yemek de yaygın. Koreli her aile bu yıl dışarıda yemek yemek için  ayda 300 bin won, yılda 3 milyon 600 bin(3 bin 325 dolar) harcanmış.

Konuyu toparlayacak olursak, Koreliler genelde yemeği dışarıda yiyor. Bizdeki gibi evde misafir ağırlama kültürü de yaygın olmadığı için çoğu evde bulaşık makinesi bile bulunmaz. Çok özen göstermeden, hafif ve fazla zaman almayacak menüleri tercih ediyorlar, çok hızlı bir şekilde yiyip kalkıyor. Cuma günü akşamları veya iş çıkışı çalışanlarla kaynaşma ve motivasyon için beraber yeme içmelerinin yanında yalnız yiyenlerin oranı da çok fazla.

Gelecek hafta pazartesi Kore’yle alakalı başka bir konuda görüşmek üzere..

Sağlıcakla kalın..!Bu yazı 2473 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI