Bugun...
Koreliler Güney Kore vatandaşlığından çıkıyorlar

Gazi Felek Kore Gazisi
gazifelek@gmail.com
facebook-paylas
 


Geçenlerde bir haber okudum, ve hemen dedim ki bunu Türkiye’deki Kore fanları duymasın. Haber şuydu; Korelilerin Kore vatandaşlığını bırakmasında büyük bir artış var son zamanlarda. Haberi bu hali ile özet şeklinde önce sosyal medyada paylaşınca gelen yorumları görmeliydiniz. Bazı yorumlarda okuyucular haberi çok şaşırtıcı bulunca, bazıları ise acaba “Kuzey Kore’den mi bahsediyorsunuz, yanlış mı okuduk?” diyor. Bir çok kişi haberde gariplik var sanıyor. Yani anlayacağınız herkes Kore’ye hayrana, Kore de Amerika ve Kanada’ya hayran.

Haber söyledi; Geçtiğimiz gün açıklanan verilere göre son 10 yılda 220 binden fazla Koreli vatandaşlığı terk etmiş. Net rakam ve kurum ismi verecek olursak, göç politikasıyla ilgili bir araştırma merkezi olan IOM Göçmenlik Merkezi’nin verilerine göre, 223 bin 611 kişi Kore vatandaşlığını bırakmış.

Kore vatandaşlığını bırakanlarından 94 bin 908  kişi Amerikan, 58 bin 870 kişi Japon ve 32 bin 732 kişi ise Kanada vatandaşı olmuş. Asıl dikkat çekici kısmı ise Kore Vatandaşlığını bırakanların sayısı 2015'te 17 bin 529 iken geçen yıl  iki katından fazla 36 bin 404 kişi ölmüş.

Peki diğer taraftan Kore vatandaşlığına geçenler olmuyor mu? Tabi ki de oluyor. En çok olanlar ise Çinlilermiş. Aslında Çinliden çok Çin’de yaşayan ‘Cosonçok’ dedikleri Koreliler. Suriye’de yaşayan Türkmenler gibi düşünebilirsiniz.

Tekrar rakamlar üzerinden anlatacak olursak, son 10 yılda 153.257 kişi Kore vatandaşı olmuş. Bunların %50'sinden fazlasını Çinliler 87 bin 118 kişi ile birinci , ardından Vietnamlılar 27 bin 310 kişiyle ikinci sırada. Vietnamlıların çoğunluğunu ise evlenememiş Koreli çifçi erkeklerle evlenen kadınlar oluşturuyor.

Son tahlilde baktığımıda Kore’den giden Kore’ye gelenden fazla. Haberin devamında ise buu rakamların yetkililer tarafından endişe verici olarak değerlendirildiği yer alıyordu. Aslında endişe verici bir durum olduğu kesin. Böyle giderse Güney Kore’de bir demografik değişiklik kaçınılmaz olacak gibi.Bu yazı 3470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI