Bugun...
Kış Olimpiyatları, Kore Yarımadası'ndaki buzları eritebilecek mi?

Gazi Felek Kore Gazisi
gazifelek@gmail.com
facebook-paylas
 


Güney Kore’de yapılacak 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları ile Huzur Arayışı başlığıyla  geçen ay bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda ise Güney Kore ile Kuzey Kore arasında olimpiyatlarla birlikte katılma konusundaki son gelişmelerden bahsedeceğim.

Olimpiyatların asıl amacı evrensel barışa katkı sağlaması, aynı meşale ve çatı altında buluşmadır. Bu maksatla sporu pek takip etmesek de iki ülke arasındaki  barışa ve huzura katkısı olacağı ümidiyle gündemi yakından takip ediyoruz. Geçen ay Kuzey Kore olimpiyatlara katılacak mı sorusu sorulurken bugün katılacak evresi geçildi ve son düzlükte nasıl olacağı,  ne kadar kişi katılacağı konusunda da mesafe alındı.

Katılımı konusundaki ayrıntıları belirlemek için iki tarafın çalışma grubları, son bir ay içerisinde birkaç kez  ‘Silahsızlandırılmış Bölge Panmunjom’da bir araya gelip şartları konuşup nihai karara vardılar. Basına yansıdığı kadarıyla Güney Kore ve Kuzey Kore, 9-25 şubatta Güney Kore’de yapılacak PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde tek bayrak altında yürüme konusunda anlaştı.

Aslında bu ilk defa olan birşey değil. En son 2014’te Kuzey Kore 273 sporcusunu Güney Kore’nin bir şehri olan Incheon’daki Asya Oyunlarına göndermişti. Aynı bayrak altında derken aslında daha önceleri de kullanılan spor organizyonları için özel olarak tasarlanmış ve Kore Yarımadası ve etrafındaki adaların yer aldığı Birleşik Kore Bayrağı’ndan; ilk kez 1991’de Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda kullanılan bayraktan bahsediyoruz. Son olarak da 2006’da İtalya’nın ev sahipliği yaptığı Torino Kış Olimpiyatları’nda bu bayrak altında yürümüştü iki ülke.

Dış basına bakarak iki Kore aynı bayrak altında bir araya geldiler acaba bundan sonra birleşecekler mi gibi sansasyonel haberlere itibar etmemek gerek. Aynı bayrak altında yarışmalara katılması Torino’daki gibi normal bir durum. Diğer kış olimpiyatlardan farklı olarak dünya çapında bir organizasyona, bir olimpiyata Güney Kore’nin ev sahipliği yapması önem arz ediyor ve dikkatleri biraz daha üzerine çekiyor.

Taraflar Kış Olimpiyatları’nda yarışacak ortak kadın buz hokeyi takımı kurulmasında da anlaştıklarını açıklandı. Bazı Korelilere göre ortak takım kararı Güney Kore’nin madalya kazanma şansını azaltacağı düşünülse de genel kanaat yeter ki barış ve huzur kazansın yönünde.

Anlaşmaya varılan diğer bir madde ise Kuzey Kore’den 230’u amigoluk kızlar, 140’ı sanatçı müzisyen, dansçı ve 30’u gösteri amaçlı tekvando sporcusu 400 kişilik bir heyetin PyeongChang Kış Olimpiyatları’na  katılması. Ayrıca Kuzey’deki heyetin Güney’e 25 Ocak’tan itibaren gelmeye başlayacağı da açıklandı.

Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin de katılması için gösterdiği gayret ve BM düzeyinde bulunduğu girişimlerin bir meyvesi olarak olimpiyatların ruhuna uygun bir şekilde ve sonuçlanması, güzel bir şekilde ev sahipliği yapması, dünyaya huzur ve barış mesajı vermesi, iki ülkenin geleceği, iki ülkenin huzuru adına  mutluluk ve ümit verici. Yarımada’daki siyasi gerginliğin azalması ve buzların erimesi noktasında umutlandırıcı gelişmeler.

Barışa, huzura katkısı olan Güney’den Kuzey’den herkesi ayakta alkışlayarak masallardaki gibi bitirelim. Onlar ersin muradına biz çıkalım kerevetine..!Bu yazı 1711 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Aysel kocal
03-02-2018 06:08:00
Ìşanallah bariş kazanir,tez vakit açiliş töreni izleyeceğim.

YORUM YAZ7 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI