Bugun...
Akıllı telefonlar küçük çocuklara ne gibi bir etkisi oluyor?

Gazi Felek Kore Gazisi
gazifelek@gmail.com
facebook-paylas
 


Başlığı görünce aman efendim hiç açmayın o konuyu dersiniz. Hele bir de teknoloji ve İnternetin en yaygın olduğu Kore'de bununla nasıl baş edilebilir ki? Gerçekten ülkeye göre ekonomik, yaygın, hızlı ve kesintisiz internetin olduğu Kore'de çocukları avutma veya susturma yöntemi olarak kullanıldığını görüyoruz. Türkiye'de sanki bundan farklı mı diyeceksiniz? Çok farklı değil. Kore'de Youtube ve Pororo, Türkiye'de genelde televizyonda izlenme yaygın ve muhtemel Pepee, Niloya, Keloğlan, Nasreddin Hoca(şimdi hangi yerli animasyon ve çizgi karakter yaygın tam takip edemesem de) olabilir.

Neyse asıl konumuza dönelim. Özellikle sıfır-üç yaş arasındaki çocukların cep telefonundan animasyon izleyerek öğrenme gerçekleştiğini düşünüyoruz. Kendimizi teselli mi ediyoruz veya kandırıyor muyuz orası vicdanlara kalmış. Zorunlu hale geldi de diyebiliriz. İşin uzmanı değiliz ama uzmanların görüşlerine bakılırsa; bu yaşta çocukların akıllı telefonla tanışması için çok erken olduğunu belirtiyorlar. 36 ay ve öncesi bebeklerin eğitim amaçlı akıllı telefonların ve görüntülü teknolojik aletlere maruz kalması sağlıklı birey yetiştirmek için doğru bir yöntem değil.

Bebeğin ve gençlerin akıllı telefonlarda sıkça gördükleri sorunlar nelerdir? Akıllı telefonların yaygınlaşması 2010 yılında başladığından, bebekler ve küçük çocuklar akıllı telefon kullandıklarında ortaya çıkacak problemler hakkında uzun vadeli takip çalışmaları henüz yapılmamıştır. Ancak, çoğu uzman "beynin düzensiz gelişeceğini" tahmin ediyor. 3 yaşına kadar kafa sinir hücresi devreleri aktiftir. Beynin her kısmı eşit olarak geliştiğinden, görme, işitme, koku, tat ve dokunsal duyum gibi beş duyu sinirlendirilmelidir. Bununla birlikte, akıllı telefonlar yalnızca görme ve işitmeyi tetikler.

Akıllı telefonlara çok genç yaşta maruz kalanlar, sosyalleşme eksikliği, olur. Akran ilişkisi düzgün değildir. Agresif ve saldırgandır. Aynı zamanda fiziksel gelişme üzerinde kötü bir etkisi vardır. Uzun süre küçük bir ekrana bakan çocuklarda miyop ve uyku kısalmasına neden olabilir. Uzman Profesör Lee Eun-hye, 2 yaşın altındaki çocuklara herhangi bir elektronik ekran gösterilmemesini öneriyor.

36 aydan küçük çocuk yetiştiren ebeveynlerin akıllı telefonlarını defalarca göstermemelerini bir ilke haline getirmeliler. Sadece anne değil bunu anne-babanız birlikte yapmalı ve kararlı olmalı. Ama nasıl yapılabilir çaresizliğinin olduğu durumlarda da uzmanlar bir seferde yaklaşık 10 dakikadan fazla çocuğu oyun veya telefon başında tutmamak gerektiğini söylüyorlar. Akıllı telefonu unutturmak veya telefonsuz çocuğun dikkatini çekmek için çeşitli oyuncak, legolar kullanabilir.

Uzmanların erken yaşta ve özellikle 0-3 yaş grubunda akıllı telefon, görsel video, animasyonların olumsuz etkisini kısaca özetlersek;

- Miyopik görme  ve uyku bozuklukluklarına neden olabilir.

-3 yaşından küçüklerde kullanılması beyin gelişimi engelliyor.

-İleri ki yaşlarda bu çocukları arkadaşlarıyla sosyalleşmesini olumsuz etkiliyor.

- Kendini ifade ve kimlik problemi oluşturuyor. Bu da Çocuğu daha da agresifleştiriyor.

-Bunun önüne geçmek için de ilk önce ebeveylerin çocukların yanında akıllı telefon kullanmayı azaltması tavsiye  ediliyor.

- Telefonla meşgul etme yerine el ve kas becerilerini geliştirecek oyun ve oyuncaklarla telefondan uzak tutmaya çalışılmalı.

Neyse efendim, bu akıllı telefonları çocukların ellerine vermeden evvel bir kez daha düşünelim derim.Bu yazı 1621 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI