Bugun...
Kore filmlerinde ters köşeye yatırma

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Yok yok, fragmansız film seyretmem. Seyredeceğim filmin türünü illa ki de bilmeliyim. Komediyse havaya girmeliyim, duygusalsa bir düşünmeliyim, dramsa biraz gerilmeliyim öncesinde. Korkuysa da zaten hiç seyretmemeliyim.

Aile filmi diye girdiğiniz film aniden korku filmine dönüştüğü o an ne çetrefilli bir andır. “Ben böyle hayal etmemiştim.” demek içinse artık çok geçtir. Kalıp hayaletin çılgınlıklarına mı katlanacaksınız yoksa bu çılgın hayaletin uslanmış tövbekar halini kurgulayarak koltuğunuzda kendi başınıza bir son mu yazacaksınız? Tabii sinemadan kaçar gibi çıkmak da bir opsiyon.

Korku filmi sevenler için gerilim, lunapark gibi bir şey. Bu lunapark sefasından biz de nasiplenelim diye benim gibi korku filmi sevmeyenler için arada kalmış bir tür olan gerilim türü icat edilmiş.

Tarihçesinin Homeros’un Odesa’sına dayandığı söylense de aslında hepimizin bildiği gibi Kırmızı Başlıklı Kız’ la başlamıştır çocukluğumuzun bütün gerilimi. Çocukluğumuzun travmasıdır. Her şey laylaylomken, çiçek böcek ağaç derken kırmızının çaldığı ıslık içimizi gıcıklar. Birazdan bir şey olacaktır. Kurt yiyecek mi yemeyecek mi cezasını çekecek mi gerilmemizin temelini hep bu “Birazdan bir şey olacak mı olmayacak mı!?” oluşturur.

Bu travma klişeye doğru gitmeye başladığı 1960 yılında sinemamızın nadide şahsiyeti Alfred Hitchcock ters köşe yatırma teorisini bularak Psycho’suyla bizi bu klişenin esaretinden kurtarmıştır.

Ters köşeye yatırma 6. His, Akıl 0yunları, Diğerleri ve Gizli Gerçek gibi birçok filmle bizi germeyi başarmış ve devamında çekilen filmlerle günümüze kadar gelmiştir. Kore de bu modadan nasibini alarak Old Boy ve Confession of Murder gibi hafızadan silinmeyen filmleriyle bu türe desteğini esirgememekte. Bu türün tek klişesi bir çok filmin tüm gerilimin nedenini intikama bağlaması. Sonucu tahmin etmede gitgide seyircinin çıta atlaması da işte hep bu intikam klişesi gibi klişelerden kaynaklanıyor.

29 Aralık 2017’de gösterime giren Kang Han-eul(강하늘)’ın başrolünde oynadığı ‘기억의 밤/ Forgotten’ da intikam klişesini kullansa da insanı gerim gerim germede başarıyı yakalamış filmlerden. Filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenen Chang Hang-Joon(장항준)’ u da aslında dolaylı yoldan biliyorsunuz. Çok tutulan Signal dizisinin senaristinin kocası. Chang Hang-Joon seyirciyi ters köşeye yatırmak için bayağı bir kassa da filmin üçte ikisinde gerilimi tavanda tutabilmiş.

기억의 밤-Forgotten bir abi kardeşin hikayesi gibi görünse de aslında bir intikam hikayesi. Unutanla unutulanın sonuna kadar birbirine karıştığı hikayeyi sizin de beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Daha geçen aylarda sinema afişleri her yerde olan film 2018 e girmemizle de Netflikse dolayısıyla da internete düşmüştür, bilginize....Bu yazı 3319 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI