Bugun...
2017’nin en iddialı filmi, ‘Tanrılarla Beraber: Suç ve Ceza’

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Orjinali bir webtoon(çizgiroman) olan filmimiz ‘Tanrılarla Beraber/신과함께’, 20 Aralık’ta 2017’nin en iddialı filmi olarak Güney Kore’de gösterime girdi. Figüranları bile ünlü aktörler olan film, uzun süredir bekleniyordu. Bir Türk olarak “adamlar yapmış” diye özetlesek de, maalesef Koreli seyircileri memnun etmek o kadar da kolay değil. Daha gösterime girmeden orjinal konunun değistirilmesi sebebiyle webtoon hayran kitlesinin eleştiri yağmuruna tutulan film, Çin’in bol aksiyonlu yeşilde çekilmiş filmlerinden farksız olmasıyla da hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

‘Tanrılarla Beraber’ filmi aslında özetle cehennemin katmanlarında kısa bir yolculuk. Ahiret kurallarına göre her fani öldükten sonra 49 gün içinde 7 farklı günahtan mahkemeye çıkar: Cinayet. Tembellik. Yalan. Haksızlık. İhanet. Şiddet. Aile büyüklerine saygısızlık. Bu 7 günahtan tek tek mahkemeye çıkan faniler ancak berat ederlerse tekrardan dünya hayatına geri dönebilirler yani reankarne olabilirler.

Bizim hikayemizin kahramanı Cha-hong, yangında küçük bir kız çocuğunu kurtarırken ölen ve böylece bizdeki şehitlik makamı gibi bir makama yükselen kendi halinde bir itfaiye memurudur. Kwi-in diye adlandırdıklari bu makam eski dilde mühim zat demektir. Öldüğünün bile farkında olmayan bu mühim zat, Azrailin takım arkadaşları Hewon-mek ve Dok-jun’un güleryüzlü karşılamasından hiç de memnun kalmaz. Her fani gibi onun da yapacak işleri kalmıştır dünyada.

Ahiretin kapısına giden yolda takım lideri Kang-lim de onlara katılır ve kendini tanıtır. Mahkemelerde Cha-hong’un avukatlığını yapacak olan Kang-lim’dir.

Goblin’den de hatırlayacağınız üzere Kore dizi ve filmlerinde Azrail inancı bizdekinden biraz farklı. Bizde Azrail bir melek iken, bu tarafta geçmişi günahlarla dolu olan insanlar öldükten sonra hafızaları silinip Azrail’e dönüşüyor.

Bu filmde de azrailler 49 ölümlüyü reankarne ettirebilirlerse kendileri de reankarne olabiliyorlar. Şimdiye kadar 47 ölümlüyü reankarne ettiren azrailler icin Cha-hong 48. fanidir. Mühim zat makamıyla havada karada reankarne olacağına emin olup sevinen azrailler, Cha-hong’un bilinmeyen karanlık geçmişi yüzünden birbirinden çetrefilli 7 cehennem mahkemesinden de geçmek zorunda kalırlar.

Bizim inandığımız tarzda kılı kırk yaran bir sorgu sual olmasa da insanı ter içinde bırakan bu mahkemelerin hakimleri bazen olayların sonucuna önem verirken bazen de bu mühim zatın niyetine odaklanırlar. Her davanın sonuçlanmasında avukatın canhıraş savunmasının etkisi büyüktür.

Bu gösterişli filme gösterişli bir son yazmak istemişler ve -saçma olsa da napalım- abartılı bir sahneyle kapanışa doğru gitmişler. Film, son sahneleriyle Hollywood’un Marvel filmlerine dönüşüverse de, elimizden ne gelir. Dünya seyircisinin karşısına çıkacaksanız sanırım biraz Marvellaşmanız gerekiyor. Marvel serileri gibi -sadece webtoon’undan takip edenlerin anlayacağı bir dilde- ikincisinin geleceğinin sinyallerini vererek de bitirmişler filmi.

Şahsen ben cennet-cehennem konularının işlenmesinin ezelden beri taraftarıyım. Hiç gitmediğimiz ama muhakkak bir gün uğrayacağımız bir yerdir oraları. Bence oraya yolumuz düşmeden önce alabildiğimiz her ipucuna muhtacız. Hakkında çeşitli rivayetler ve söylentiler olduğu için hayal gücümüzün genişliğiyle dilediğimizce şekillendirsek de her halükarda duyduklarımızın iyi ya da kötü kat kat fazlasıyla karşılaşacağız. Her faninin seyretmesi gereken cehennem sahnelerinde koltuğunuza yaslanıp seyredin bakalım; Cehennemi hayal ettiğiniz gibi korkunç mu dizayn etmişler, yoksa “Ben bi bakıp çıkacaktım.” karikatürü hafifliğinde mi... Herkese şimdiden iyi seyirler...Bu yazı 3557 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 3 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI